Mad Men: Po sezonie s06e05

mad-men-returns-on-april-7-the-first-of-only-26-episodes-left-in-the-critically-acclaimed-series

W poprzednich częściach o serialu opowiadali jego twórca, Matt Weiner a także krytycy Guardiana  New Yorkera. NA koniec kilka osobistych refleksji na temat ostatnich odcinków i serialu w ogóle.

Choć branża reklamowa miała się wówczas wciąż świetnie, rzeczywistość lat 60-tych przedstawiona w serialu to pasmo protestów, morderstw, doniesień z Wietnamu i krwawych zamieszek, powodujących że nastrój był coraz bardziej podły. Peggy Olsen, która była jedną z najciekawszych bohaterek od samego początku, jest dowodem na istnienie fatum; wyrokiem karmy wciąż karana za poświęcenie dziecka na rzecz kariery. Kolejne próby ułożenia sobie życia i początkowe sukcesy na tym polu  na końcu zawsze przynoszą jej smak goryczy, także kariera i rozwój artystyczny nie posuwa się o krok do przodu. Wyładowuje swoją frustrację na młodych pracownikach w ten sam sposób, jaki Don robił to wobec niej. W ogóle marsz kobiet ku równości i wyzwoleniu stracił tempo. Joan awansowała na wspólnika, ale kosztem nocy spędzonej z jednym z kluczowych klientów. Kiedy zdobywa dla firmy duży kontrakt, od razu zostaje odsunięta od negocjacji, tak jakby nikt nie wierzył w jej talent a co za tym idzie przydatność dla firmy. A Betty popadła w niski ton, utrzymując wysoko gardę i swój wyniosły ton na zewnątrz, jednak przybita coraz bardziej kolejnymi zabójstwami oglądanymi w TV i atmosferą czasów roztyła się, ufarbowała włosy na czarno i stała się swoja złą siostrą, nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca. Rewolucja i zrównywanie praw i obowiązków kobiet i mężczyzn to nie jest coś, co Betty byłoby na rękę. Poza tym dodanie jej sporej tuszy i nałożenie fatalnej maski na twarz, a następnie przywrócenie do poprzedniego wyglądu z dnia na dzień to jeden z bardziej chybionych pomysłów Weinera. Megan zaś swoje aktorskie ambicje zmuszona jest realizować w telenoweli, będąc coraz bardziej odsuwana od popadającego w odrętwienie Dona.

Pod względem sztuki filmowej to jedna z najlepszych produkcji telewizyjnych ever. Ujęcia przypominają teatralną scenę przez dopracowane w każdym detalu ujęcie, dekoracje i absolutnie perfekcyjną, dostosowana do dramatyzmu opowieści grę aktorów. Pastelowe, lekko rozmyte zdjęcia stanowią idealny pomysł na jeszcze lepsze przybliżenie nam realiów sprzed kilku dekad. Swoją drogą serial należy pochwalić za fantastyczny casting, być może najlepszy od czasu Przystanku Alaska.

Jest może najdoskonalszym dziełem w kategorii neo-noir. Choć twórcy z początku zdawali się czerpać inspirację jedynie z estetyki ówczesnego okresu, w kolejnych seriach coraz bardziej można było dostrzec również inspiracje fabularne. Każda z postaci jest zamieszana w kompromitującą intrygę, każda ma coś na sumieniu. Człowiek jest zupełnie pozbawiony wpływu na własny los, a za popełnione winy przychodzi kara, choć zawsze w innym wymiarze. Przygnębiający nastrój, który nie pozostawia złudzeń co do tego, że wszyscy jesteśmy po uszy zanurzeni w bagnie plugastwa i grzechu jest być może najdoskonalszy w historii kina.

Mad Men jest drugim biegunem doskonałości w świecie serialu. Jego antytezą, zarówno w sensie estetyki jak i wektora nastroju jest Breaking Bad. MM to wystylizowany do granic możliwości epicki sen hipsterów, być może najbardziej stylowy serial wszechczasów. Estetyka codzienności, czasem wręcz brzydoty BB aż bije po oczach. Kiedy w MM każdy, kto uczyni coś złego musi liczyć się z nieuchronnością kary, tu kłamstwa, produkcja zabójczego narkotyku czy wreszcie morderstwa wciąż uchodzą płazem. Kiedy świadomość uczynionych krzywd powoduje, że Don popada w coraz większą rozpacz, Heisenberg, czyli Walter White w miarę jak zostaje coraz większym mistrzem zbrodni zyskuje pewność siebie. Zakleszczone w śmiertelnym uścisku wydają się swoimi lustrzanymi odbiciami, łącznie z  bliźniaczymi inicjałami: Mad Men i Don Draper kontra Breaking Bad i Walther White. Niczym Marylin Monroe kontra Brigitte Bardot. Magia kina! Swoją drogą co jest przeciwieństwem doskonałości dla M jak Miłość?

Autorzy są złośliwi wobec dzisiejszych palaczy. Bohaterowie ostentacyjnie palą w miejscach, w których dziś palenie jest surowo wzbronione. I nie ograniczają się tylko do tytoniu.

Zamiana tożsamości Drapera/Dicka Whitmana zapożyczona jest z filmu Harry Angel, podkreślona dodatkowo wątkiem przeszczepu serca.

Kalifornia wydaje się być rajem na ziemi, pod koniec serii wszyscy mówią tylko o niej. W dobie zmian, głównie na gorsze, tracąc grunt pod nogami niemal wszyscy szukają ukojenia w eskapistycznej wizji raju na ziemi. To Hollywood ze swoją fabryką snów ale też kraina hipisów i ich luźnego podejścia do życia, przeciwne do sztywnych reguł biznesu w Nowym Jorku, gdzie dodatkowo przemoc i przestępczość coraz liczniej rozlewa się po mieście. Kiedyś Don jeździł tam żeby się zregenerować i zaznać spokoju. Dziś planuje nowy początek, żeby uratować związek z Megan, choć może bardziej samego siebie przed destrukcyjnymi zachowaniami. Jest konsekwentny, to samo proponował swojej kochance kilka miesięcy wcześniej.

karl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>