4 czerwca: Wolność i Niebiański Spokój.

SOL1

Zasada równowagi we wszechświecie jest bezwzględna. Kiedy Polska odzyskiwała niepodległość (przyjmując wersję malkontentów – warunkowo) bez jednego wystrzału, nie licząc korków od szampana, tego samego dnia na placu Tiananmen – Placu Niebiańskiego Spokoju doszło do krwawego stłumienia studenckich protestów. Według różnych szacunków śmierć poniosło wówczas od 240 do nawet 2600 osób. Według organizacji Human Rights Watch kilkudziesięciu z nich nadal przebywa w więzieniu. Chińskie władze nigdy nie wystosowały noty potępiającej tamte wydarzenia. W 24 rocznicę tamtych wydarzeń z oficjalną wizytą do Chin udaje się marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Oficjalnie jest ona związana z wymianą handlową, jednak od wielu lat tego dnia Chiny organizują oficjalne spotkania i inne wydarzenia mające odciągnąć zainteresowanie mediów od tragicznych wydarzeń. Najsłynniejszy chiński artysta, Ai WeiWei stwierdził w wywiadzie, że „będzie to sprawdzian z ludzkiej wrażliwości”.

Wybory w Polsce były skutkiem ustępstw ze strony władz PZPR wymuszonych protestami związków zawodowych przeciwko pogarszającej się sytuacji gospodarczej i nieprzestrzeganiu praw pracowniczych. Były one jedynie częściowo wolne, jednak w ich konsekwencji skład parlamentu oraz nowo powstałego rządu był zdominowany przez przedstawicieli opozycji.

Podobne postulaty były wznoszone przez przywódców  protestów w stolicy Chin. Studenci, wspierani przez robotników najpierw przeprowadzili strajk głodowy, a następnie rozpoczęli okupację największego placu na świecie. Domagano się rozpoczęcia procesu demokratyzacji państwa oraz walki z narastającą korupcją. Ich postulaty były popierane przez 75% mieszkańców Pekinu. Początkowo członkowie Chińskiej Partii Ludowej byli skłonni do rozmów z protestującymi, w końcu jednak podjęta została decyzja o bezwzględnej pacyfikacji. Ówczesny przywódca Chin, Deng Xiaoping, powołując się na przykład Polski stwierdził, że „ustępstwa wiodą do dalszych ustępstw”. Armia przy pomocy czołgów i broni maszynowej zakończyła protest, zabijając od kilkuset do nawet kilku tysięcy osób. Według oficjalnego komunikatu przyczyną walk był atak studentów na pokojowo nastawionych żołnierzy.

Poniżej legendarne zdjęcie Jeffa Widenera pt. Nieznany Buntownik albo Tank Man zrobione 5 czerwca w pełnym kadrze. Ledwo dostrzegalny człowiek przeciw armii czołgów poraża.

tank-man-wide

Swój hołd tamtym bohaterom złożyli min. Jacek Kleyff piosenką Słoiczek Tiananmen z tekstem Jana Krzysztofa Kelusa czy Pidżama Porno utworem News From Tiananmen. A postać chińskiego bojownika, wolnościowe zwycięstwa i porażki, różnej maści przywódców i krótką historię dyktatury na świecie przybliża w swoim teledysku Kult.

 

 

Kiedy ktoś głosi tezę, że Okrągły Stół i wybory z 4 czerwca były zgniłym kompromisem, nie sposób, choćby częściowo, nie przyznać mu racji. Warto jednak mierzyć proporcje. Warunki pracy, siła nabywcza pensji chińskiego robotnika do warunków pracy polskiego robotnika i jego pensji mają się nijak. Od tamtej pory wykonaliśmy ogromny skok. Wiele się udało, wiele jest do naprawienia. Ale minęły dopiero 24 lata. Na zbudowanie solidnej demokracji potrzeba znacznie więcej. My możemy się spierać i do woli walczyć o swoje racje. Oni zaznali już niebiańskiego spokoju.

karl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>