W hołdzie Riot Grrrls.

punk singerrr

Lisa Darms, dziś pracownik archiwum New York University, na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych była autorką zinów i aktywną uczestniczką rodzącego się ruchu Riot grrrl. W tamtych czasach dzieliła pokój z  Kathleen Hanna, liderką zespołu Bikini Kill, najsłynniejszego przedstawiciela ruchu. Dziś Darms wydaje książkę  “The Riot Grrrl Collection”. To bezpośredni opis tamtych czasów zawierający wycinki gazet, wywiady, zdjęcia czy plakaty koncertowe. Ruch powstały w Waszyngtonie był nie tylko odpowiedzią na rodzący się po drugiej stronie kontynentu w Seattle grunge, ale też na męską dominację nawet w równościowym podziemnym światku. Choć dziś łączony ze sceną grunge’ową czy punkową, dziewczyny mocno podkreślają swoją odrębną tożsamość. Uważały że odmawia im się prawa głosu i postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Jak wspomina Kathleen Hanna: „Kolesie przychodzili na koncerty i chcieli nas bić. Nawet laski mówiły, że się do tego nie nadajemy. Nie miałam z tego większej frajdy. Na szczęście dziś jest już inaczej”.

To kolejny już hołd dla liderki Bikini Kill i późniejszego Le Tigre w ostatnich tygodniach. Podaczas festiwalu SXSW w Teksasie miał premierę dokument „The Punk Singer” którego bohaterką jest Hanna. Pełen archiwalnych materiałów i amatorskich nagrań z koncertów, przedstawia bohaterkę jako ikonę ruchu feministycznego.

karl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>