KEXP: Na żywo, ale w studiu.

kexp-animalbands

Radio KEXP ma dobre pochodzenie i dobre pomysły. Pochodzi z Seattle, co daje mu bogaty historyczny background. Ale bez uprzedzeń patrzy też w przyszłość. Otrzymali nagrodę strony internetowej 2004 za pionierską wówczas transmisję poprzez nieskompresowany strumień o przepustowości 1.4 Mbit/s. Uff, poszło !!! Ale przede wszystkim otworzyli swoje studio dla młodych zdolnych wykonawców. W ten sposób powstał cykl krótkich występów, które możemy oglądać na ich  oficjalnym kanale YT:  http://www.youtube.com/user/kexpradio.

Występy w studiu KEXP to okazja do eksperymentów, tworzenia zupełnie nowych aranżacji, często w okrojonym po prostu przez brak miejsca składzie. Czasem są to wersje akustyczne, innym razem z dodatkiem elektroniki. Chociaż zdarza się, że w studiu pojawią się Florence and the machine, The Kills czy ostatnio Sixto Rodriguez czyli Sugar Man, jest to miejsce przeznaczone głównie dla debiutantów. Świeże bandy czy solowi wykonawcy bez kontraktów i płyt na koncie, którzy często właśnie tam zaczynają swoje mniejsze lub większe kariery. W kolejnych latach radio wykroczyło poza granice studia stając się patronem coraz liczniejszych koncertów i festiwali, przez co liczba nagrań sygnowanych logiem radia jest rzeczywiście imponująca. Chociaż radio głównie gustuje w wykonawcach indie za którymi szczerze powiedziawszy nie przepadam, przy odrobinie cierpliwości można znaleźć prawdziwe perełki.

Podobne inicjatywy możemy znaleźć też w Polsce. Trójkowe koncerty w Studiu Agnieszki Osieckiej odbywają się, od kiedy sięgam pamięcią albo nawet dłużej. Jest też „Przesłuchanie” czy świetny cykl „Najmniejszy Koncert Świata” w Radiu Roxy czy „Ministerstwo dźwięku” w Czwórce (dawniej nieodżałowanej Bisce). Ale to raptem jeden, najwyżej dwa koncerty gwiazd w tygodniu. KEXP zalewa wręcz nagraniami nowych, zupełnie nieznanych wykonawców w liczbie kilkunastu albo kilkudziesięciu tygodniowo. Nie ma sobie w tym  równych.

 

PS. O co chodzi z tymi nazwami radia i tv? Skąd oni biorą te czteroliterowe skróty? Jeśli ktoś ma pojęcie niech się podzieli.

 

karl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>