NOWOŚCI | Macaco Bong – Deixa Quieto

macaco

 

„Nevermind” Nirvany był taranem wyłamującym drzwi do szołbiznesu muzyce, która była szczerym krzykiem pokolenia baby boomers. Nirvana nie była jedyną załogą potrafiącą grać rocka w Seattle, ale to oni okazali się Wałęsą grunge’u. Rewolucji dokonał w pojedynkę jeden numer, nieśmiertelny „Smells like teen spirit”, hymn lat 90. i muzyki autorskiej w ogóle. Odcisnął na muzyce tak potężne piętno, że ćwierć wieku później wciąż jest odkrywany i odgrywany na nowo. Nie ma drugiego utworu, który stał by się obiektem takiej ilości coverów, przeróbek, mash-upów i reinterpretacji. Nic dziwnego, że Kurt nie wytrzymał całej sytuacji.

 

 

Macaco Bong to supertrio z brazylijskiego Mato Grosso. Mimo, iż grają muzykę instrumentalną zyskali całkiem spory fejm, a i krytycy nie szczędzili pochwał. Chwalił ich Rolling Stone, a lider i gitarzysta Bruno Kayapy trafił na listę 70 najlepszych brazylijskich instrumentalistów. W 2017 roku wzięli się za bary z monumentalnym dziełem muzyki gitarowej, ale nie podeszli do sprawy bezmyślnie. Autorski koncept na nagranie najnowszej płyty składa się z psychodelicznego rocka, tradycyjnej muzyki brazylijskiej i gry słów odmieniającej każdy tytuł oryginału, nie oszczędzili nawet samego Nevermind, który w ich wykonaniu stał się czymś w rodzaju Nervous mind. Powstała muzyka podwodna, podróż przez Atlantydę śladami antycznego grunge’u.

 

Trzeba pochwalić zespół za twórcze podejście, próby grania dzieł mistrzów zazwyczaj kończą się czołobitnymi hołdami, odgrywaniem nuta w nutę, co musi z pewnością cieszyć autorów którzy choć na chwilę weszli w buty swoich idoli, mniej publiczność, która zostaje potraktowana dźwiękami słyszanymi tysiące razy. Macaco Bong w oczywisty sposób składa hołd, ale to jednocześnie propozycja autorska, która doskonale broni się bez kontekstu oryginalnego dzieła. A truskawką na torcie niech będzie jegomość spoglądający z hipnotyzującej okładki.

Poławiacze pereł wciąż tu są.

 

karl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>