NOWOŚCI | Oh Sees – Orc

oh sees

 

Wszystko mi się ostatnio kojarzy. Słyszę muzykę, a przed oczami wyświetla mi się film. Queens of the Stone Age na przykład nagrali idealną ścieżkę do Blade Runnera, ale trochę się spóźnili i fuchę podebrało im trzech panów w różnym wieku. „Orc” to idealne tło dla Diuny. Dennis Villneuve wciąż jeszcze nie skompletował ekipy, jeśli to czytasz Dennis, Oh Sees to twoi ludzie.

 

Nowa płyta to okazja do świętowania 20-lecia zespołu, choć czy to na pewno wciąż ten sam zespół? Własnie szósty raz zmienili nazwę, nie mogąc zdecydować się między Orinoka Crash Suite a Orange County Sound, postawili na akronim który jak na razie wyewoluował do Oh Sees.

 

Jeśli nie ma pewności co do nazwy, to z pewnością wiedzą, kto jest, czy może raczej kto powinien być ich słuchaczem. To nie jest popowa formacja, opowiadająca w wywiadach że ich muzyka jest dla każdego. Płyta skrzy się od  kompozycyjnych perełek, ale na wszelki wypadek postanowili rozpocząć noise’owym „The Static God”. Tak, żeby jacyś leszcze się nie przyczepili. Skoro już wiemy, że nie szukają masowej publiczności, zajrzyjmy głębiej. A tam już kryje się kalejdoskop stylów.  Z rocka progresywnego wskakujemy na Nową Falę po czym przechodzimy do metalowej suity która wywołała skojarzenia ze wspomnianą Herbertowska „Diuną”, żeby na wysokości „Caver Dog” odlecieć przy psychodelicznym blues rocku, a chwilę potem poderwać się na równe nogi  do „Cooling Tower”, zadziornego jazz rocka w stylu Colosseum. San Francisco w dowodzie zobowiązuje.

 

Sporo można dziś znaleźć głosów nostalgii za latami 90. Przyjęło się, że to ostatnia dekada z dobrą muzą. To teza równie prawdziwa co fałszywa; tak, wtedy można było usłyszeć świetnie piszących artystów w mainstreamie,w radiu czy telewizji i nie, piszący świetne numery artyści nie przestali się rodzić w latach 60, tyle że teraz trzeba się naszukać, dziś pierwsza zasada mediów mówi: im lepsza muzyka tym lepiej ukryta. Nie wiem jak głęboko pod ziemią spoczywa Orc, ale to czyste muzyczne złoto.

 

karl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>