Dzień Niepodległości Winylu.

RSD

Jeśli dziś trzecia sobota kwietnia to mamy dziś Record Store Day czyli Dzień Sklepu Płytowego! Wszyscy ci którzy kochają muzykę, szczególnie tą niezależną i mniej popularną, dla których nie jest ona jedynie tłem ale przyjemnością samą w sobie, którzy rozumieją, jaką przyjemnością jest przyłożenie igły do obracającej się, ulubionej płyty, zakupocholicy, którzy wybierają stary sklep płytowy zamiast galerii handlowej traktują to święto jak prawdziwy Dzień Niepodległości. Choć w tym roku odbywa się dopiero szósta edycja, cały muzyczny świat przygotowywał się na nią od dłuższego czasu. Wiele płyt sprzed lat ukazuje się z tej okazji w specjalnych wydaniach, w sklepach odbywają się kameralne koncerty a fani starego, dobrego winyla spotykają się, żeby posłuchać muzyki a przy okazji kupić coś po okazyjnej tego dnia cenie. Więcej informacji można znaleźć tu:

http://www.recordstoreday.com/Home

 

Całe zamieszanie rozpoczął sklep Rasputin Music z kalifornijskiego Mountain View. Impreza ma co roku innego patrona, do tej pory w tej roli wystąpili Metallica, Ozzy Osbourne, Josh Homme i Iggy Pop. W tym roku nie mogło trafić lepiej: Jack White to miłośnik starych brzmień, właściciel wytwórni płytowej Thin Man, który specjalnie na potrzeby akcji przywrócił do życia specjalną budkę do nagrywania własnych amatorskich utworów. Przez cały dzień będzie ona do dyspozycji w sklepie Novelties Lounge w Nashville. Do akcji przyłączyła się również Polska. W Warszawie odbędą się dwie imprezy: rano w Kamienicy Jabłkowskich na Chmielnej zaprezentują się niezależne wytwórnie płytowe, np. Thin Man White’a, Kayax, Asfalt Records, Funky Mamas and Papas, Lado ABC, gdańskie Nasiono Records czy łódzka Oficyna Biedota. Na scenie będzie można zobaczyć Tres.B, Marcina Maseckiego, zespól Baaba i wielu innych. A wieczorem impreza przenosi się do klubu Powiększenie gdzie kilkudziesięciu DJów zagra swój set oparty na ulubionej płycie. Komis Płytowy Katowice przygotował z tej okazji koncert Krzysztofa Głucha znanego min. z Cree który zagra razem z synem. Dodatkowo przez cały dzień asortyment będzie przeceniony o 10%. A wieczorem koniecznie trzeba obejrzeć Empire Records albo High Fidelity. Oba opowiadają o ludziach, dla których sklep muzyczny jest całym życiem.

A na koniec zaproszenie od pewnego skromnego sprzedawcy:

 

 

karl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>