Stąd do wieczności 20/2015

#20

 

Polityka

Tych którzy wybierają się na drugą turę wyborów czeka Paragraf 22: uciekając od grabieży PO, wpadamy w objęcia PiS. Stawiając tamę szaleństwu PiS-u, jesteśmy skazani na PO. Pułapka niemożności. Upadłym polskim mediom zdaje się to jednak nie przeszkadzać, z poważnymi minami organizują debatę, podczas której udają, że zadają kandydatom pytania, a ci udają, że na nie odpowiadają. Przykry widok dwóch smutnych panów bez charyzmy, błyskotliwości i wizji wyciągało sobie nawzajem nieznaczące brudy, na prawdziwe tematy zabrakło już czasu. Jak skomentowały to inne zdegenerowane media? Języczkiem uwagi okazał się portal mamprawowiedzieć.pl, tak opisany przez jeden ze sztabów wyborczych, Gazetę Wyborczą: MamPrawoWiedziec.pl to strona prowadzona przez ekspertów Stowarzyszenia 61 – niezależnej, apartyjnej organizacji pozarządowej, która stawia sobie za cel dostarczanie obywatelom informacji o osobach pełniących wybieralne funkcje publiczne. Tymczasem…

 

W władzach stowarzyszenia zasiadają córki Bronisława Komorowskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego i ministra sportu, Andrzeja Biernata. Sponsorami stowarzyszenia są min. Bank Światowy,  Fundacja Batorego, w skład której wchodzą Aleksander Smolar, Marcin Król, Bogdan Borusewicz, Jan Krzysztof  Bielecki, Andrzej Olechowski czy Helena Łuczywo reprezentująca Agorę. Poza tym sponsorami były też instytucje państwowe, w tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Pan Prezydent własnymi ustami postanowił zdekonspirować nepotyzm we własnej rodzinie i to tuż po tym jak w słynnej reklamie jego dzieci opowiadały „pewnie nas nie znacie, nie jesteśmy celebrytami” (opublikowanej przez Onet). Nie, nie jesteście, jest o wiele gorzej.

 

Muzyka

 

Na firmamencie coraz mniej gwiazd, sztuczne satelity nie zastąpią ich blasku, coraz ciemniejsza noc. Blues Boy i jego Lucille świecili przez wiele dekad tak silnym światłem, że nie sposób ich było nie zauważyć.

Jego biografia zaczyna się tam, gdzie narodził się sam, blues, na jednej z plantacji bawełny w stanie Mississippi. Kiedy po raz pierwszy usłyszał w kościele pastora grającego na elektrycznej gitarze, stwierdził, że czuje się jak w niebie. Następnym, który odmienił jego życie był wujek, bluesman Bukka White który przygarnąl w w swoim domu w Memphis, Tennessee. Tam przez jakiś czas był prezenterem w radiu, nie przestawał jendak myśleć o graniu bluesa. Na jego drodze stanął Sam Phillips, przyszły odkrywca Elvisa Presleya, który dostrzegł w nim talent i pod koniec lat 40. wyprodukował pierwszy album. Przez kolejne dekady był popularny w kręgach muzyki bluesowej i rhythm and bluesowej, na przełomie lat 60. i 70. występował z muzykami brytyjskimi, min. Claptonem i Rolling Stones, którzy przedstawiali go jako jednego ze swoich mistrzów. Zapytany w wywiadzie kiedy zrozumiał, że jest gwiazdą, wspominał moment, kiedy oglądając telewizję usłyszał jak John Lennon mówi, że chciałby grać, jak BB King. „Prawie spadłem z krzesła, to był największy zespół na świecie, a ten koleś mówi takie rzeczy?”

Największa popularność przyszła jednak w 1987 roku, kiedy razem z U2 nagrał „When Love Comes To Town”. Półtorej dekady później płyta nagrana razem Erikiem Claptonem pod koniec życia ugruntowała jego pozycję. Pytany o Claptona odpowiadał: To numer jeden. I gra bluesa lepiej, niż większość z nas. Ten umieścił w internecie emocjonalne wystąpienie, w którym żegna Kinga i określa go jako swojego przyjaciela. Żegnali go wszyscy, którzy przez ostatnie pól wieku słuchali go i szli jego śladem. Nie był wybitnym gitarzystą, ale zdaje się, że to osoba, która przemawiała przez dźwięki jego gitary sprawiała, że podziwiały go miliony. Jedyny i niepowtarzalny Riley „Blues Boy” King odszedł w wieku 89 lat.

 

Cytat tygodnia

 

System podatkowy jest bardzo ułomną metodą rozwiązywania problemów z dochodami. Od tego jest system pomocy społecznej.

 

Mateusz Szczurek, minister finansów

 

karl

Komentarze

 1. Karol Autor wpisu

  Po raz ostatni przypominam, że pomyliłeś strony, to nie Przegląd Sportowy i redaktor Kołtoń, tu się pisze o poważnych sprawach. A czasem o sporcie z litości…

  Odpowiedz
 2. stefan

  To na dodatkową wisienkę przytoczę wypowiedz pani Pitery o podatkach:
  „…trzeba było podnieść VAT o 1% – ciągle żeby było jasne on nie jest najwyższy w Unii Europejskiej. Ale trzeba było. I dzięki temu, przeszliśmy przez kryzys tak że dzisiaj zaczynamy powoli wychodzić z bezrobocia, są coraz lepsze wyniki, powstają nowe firmy”

  Czyli – gdy będziemy mieli najwyższy podatek w Europie – w Polszcze nastanie dobrobyt

  Odpowiedz
  1. Karol Autor wpisu

   Pani Pitera Julia ma pojęcie o dowolnej sprawie o której rozprawia mniej więcej takie jak Kaczor Donald o filmie fabularnym. To zawodniczka z kategorii „nie znam się, to się wypowiem”, idealnie pasuje do polskiej klasy politycznej. Jeszcze się trochę musimy z nimi pomęczyć, ale mocny wiatr już wieje.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>