TOP 5 Kapele których nie znasz: World Music

 

world

World Music – muzyka świata czyli każda ; ) Dla mnie osobiście to przede wszystkim muzyka wywodząca się z Afryki a także z południa i wschodu Europy. Swoją reprezentację ma też Australia.

Mei Tei Sho

 

Francuski kolektyw skupiający muzyków z Francji, Afryki i Bałkanów. Pierwszą płytę wydali na początku nowego tysiąclecia, czwarta i jednocześnie ostatnia ukazała się w roku 2004. Od tego czasu zespół skupił się na działalności koncertowej. W swojej muzyce łączą afrobeat z hip hopem i chiiloutem. Ich płyty są w zasadzie niemożliwe do zdobycia, kilkanaście utworów można posłuchać na ich stronie meiteisho.net.

 

Tinariwen…

 

…czyli afrykański blues. Tinariwen w języku tamaszek oznacza Pustynie. To dwunastoosobowa karawana malijskich Tuaregów, koczowniczego plemienia podróżującego po Saharze. Istnieją już ponad 30 lat przez cały czas walcząc o prawo do własnego państwa. Kilku członków zespołu brało udział w powstaniu przeciw władzom Mali. Grają tradycyjną muzykę berberyjską wykorzystując takie instrumenty jak perkusja i gitary elektryczne. Dwukrotnie grali w Polsce.

 

Cymande

 

Podobnie jak Mei Tei Sho to grupa muzycznych podróżników z różnych zakątków świata – Jamajka Gujana, Saint Vincent, także europejscy jazzmani.  Poznali się w Londynie na początku lat 70 i pod skrzydłami legendarnej wytwórni Chess Records wydali cztery płyty. Ich muzyka to mieniąca się tysiącami barw fuzja calipso, funku, muzyki afrykańskiej, jazzu i soulu. Ich wpływ na współczesną muzykę udowadniają sample w utworach pionierów rapu: MC Kool Herca, Grandmaster Flasha czy De La Soul.  Nagrania Cymande możemy usłyszeć w kilku filmach Spike’a Lee.

 

Tony Allen

 

Feli Kuti był dla afrobeatu tym, czym Marley dla reggae. Dzięki niemu muzyczny świat zwrócił głowę w stronę Afryki. Jeśli jednak Fela był sercem i duszą całego przedsięwzięcia,  Tony Allen z pewnością był jego głową. Perkusista i doświadczony sideman był kierownikiem muzycznym zespołu, opierając brzmienie na Juju– tradycyjnej formie muzycznej wywodzącej się z Nigerii. Kuti i Allen występowali razem ponad 30 lat nagrywając po drodze kilkadziesiąt płyt. Po śmierci swojego przyjaciela całkowicie poświęcił się karierze solowej a także licznym kolaboracjom z o wiele młodszymi od siebie muzykami. Tylko w ostatnich kilku latach stworzył z Damonem Albarnem i Paulem Simanonem z The Clash formację The Good, The Bad and the Queen, zagrał na płycie Charlotte Gainsbourg 5:55 a w zeszłym roku został perkusistą projektu Rocketjuice and The Moon razem z Albarnem i Flea. Producent wszechczasów, Brian Eno powiedział o nim: to być może najlepszy perkusista, jaki kiedykolwiek żył.

 

John Butler Trio

 

Na koniec przenosimy się do Australii, żeby wspomnieć słowo o młodzieży. Akustyczne trio grające od 15 lat łączy brzmienia folk, rock czy bluegrass z plemienną muzyką aborygeńską. Zespół znany jest ze swojego politycznego zaangażowania. Często występują na koncertach będących wyrazem sprzeciwu dla industrializacji dzikich regionów Australii, przede wszystkim okolic James Price Point chrabstwa Broome w Australii Zachodniej. Na koncie mają pięć albumów studyjnych i trzy oficjalne koncertówki.

 

bonus track: Dikanda

 

Szczecińska formacja, która przywraca do życia brzmienia polskiej muzyki ludowej, wzbogacając ją o brzmienia muzyki z południa i wschodu Europy: białoruskiej, bułgarskiej, macedońskiej, żydowskiej, cygańskiej czy kurdyjskiej. Ich Wyjątkowe brzmienie to w dużej mierze zasługa trzech śpiewających w zespole dziewczyn: Kasi, Kasi i Ani. Grali na większości dużych festiwali w Europie, min. Montreux Jazz Festival czy węgierskim Sziget Festival, z koncertami dotarli też do Indii. Ich muzyka została doceniona wieloma nagrodami w Polsce i w Europie. Nagrali dotąd cztery płyty.

karl

Komentarze

    1. admin Autor wpisu

      A jaki był tytuł artykułu? Kapele których nie znasz. Chodziło o pokazanie mniej znanych wykonawców. Kapelę i Rutę zna wiele osób. A Dikandę zdaje się znacznie mniej. Ale pewnie jeszcze kiedyś się tu pojawią. Pozdro.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>