Stąd do wieczności 11/2015

#11

 

Komisja Europejska przyjrzała się Polsce. Z opublikowanego raportu wynika, że jest dobrze, ale nie najgorzej jest. Jeśli dodatkowo przyjrzymy się statystykom opublikowanym przez GUS, łatwo zauważymy, że całkiem dobrze wypadamy na tle Bułgarii i Rumunii. Gorzej, jeśli zmienić nieco azymut.

Zbliżająca się wiosna prowokuje mnie jednak do zgoła innych wniosków. Nie jest to może fala niszcząca wszystko na swojej drodze, niemniej da się zauważyć małe kroki na drodze ku normalności. Przykłady patologii władzy spotykają się z coraz mocniejszą reakcją. W ostatnich tygodniach widać to było wyraźnie.

Skazani zostali rodzice zastępczy i urzędniczki Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku.

Postępowanie przeciwko słynnemu asesorowi z Łodzi, Michałowi Kubikowi  i jego kancelarii zatacza coraz szersze kręgi.

Łukasz Krawczyński, działacz PO z Piaseczna, aresztowany za przyjęcie łąpówki. Na swoim internetowym profilu przy plakacie upamiętniającym zamach na Kutcherę umieścił niedawno komentarz: perfekcyjnie zaplanowana i wykonana akcja. W rzeczy samej, panie Łukaszu. Stan umysłu wiceszefa piaseczyńskiej Platformy dopełniają relacje z gal MMA i diskopolowe teledyski.

Wcześniej CBA złożyło zawiadomienie o fałszywych oświadczeniach majątkowych Pawła Adamowicza. Ma on zresztą więcej na sumieniu, prokuratura zajmuje się też przetargiem, w którym instytucja, na czele której stoi Adamowicz wygrała intratny kontrakt, będąc jedynym oferentem.

Pod lupą prokuratury znlazał się tez Grzegorz Bierecki, senator PiS, który miał przywłaszczyć kilkadziesiąt milionów zł należących do spółdzielców ze SKOK. Cała działalność Kas związana z wypłatami z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego może kosztować Polaków 3 mld złotych.

Chełmski prokurator Andrzej B. ostał oskarżony o jazdę pod wpływem alkoholu. Miał ponad 2 promile. Sprawa jest o tyle godna uwagi, że w 2004 roku postępowanie wobec niego w podobnej sprawie nie doszło do skutku.

W Tczewie prowzadzone jest postępowanie w sprawie molstowawnia pracowników Starostwa Powiatowego. Nieoficjalnie chodzi o jednaego z naczelników.

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że pozew zbiorowy przeciwko skarbowi państwa, ZUS i towarzystwom emerytalnym za przeniesienie pieniędzy z OFE do ZUS spełnia względy formalne i możliwe jest złożenie pozwu w tej formie.

Z dedykacją dla wszystkich tych pań i panów:

 

 

Trwa oddzielanie zboża od traw, warto też pomyśleć o programie zmian. Jak na razie projekty ustaw, pod którymi  podpisało się milion, a nawet  dwa i pół miliona obywateli Sejm konsekwentnie wyrzuca do kosza, ale taka sytuacja nie będzie trwać w nieskończoność. Największym problemem jest siła sprawcza, nowy Wałęsa, nowa Solidarność, nowe 21 postulatów. Może warto przyglądać się temu, co dzieje się w Słupsku. Pod rządami Roberta Biedronia z pracą pożegnali się już czterej szefowie miejskich spółek, a wydatki na prowadzenie urzędu zostały drastycznie uszczuplone. Jeśli wystarczy cierpliwości nowemu prezydentowi, jego współpracownikom i mieszkańcom Słupska, to po 30 latach wiatr znów powieje znad morza. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że Sejmowe ławy za pół roku zasilą te same zastępy szkodników i trutni. Jednak w roku 2019 możemy obudzić się w zupełnie innym kraju. Oby nam się.

Dziś wciąż musimy mieć się na baczności, widząc renesans aktywności profesora Balcerowicza, Jeszcze niedawno budował nowy ustrój na Ukrainie, teraz chce zmieniać nasze podatki. Po dwóch podejściach mamy postkolonialne państwo z marginalną gospodarką. Trzeci cios może okazać się śmiertelny.

Kultura

 

Dawno już nikt nie zrobił dla historii teatru i Jerzego Grotowskiego tyle, co Sigourney Weaver. Chyba znowu obejrzę sobie „Obcego”.

Choć po prawdzie to raczej niewiedza pytającej była katalizatorem, gdyby odpowiedź była twierdząca, na żadnym z portali poświęconych kulturze pokroju pompnika, kozaczka czy plotka nazwisko Grotowskiego b się nie pojawiło. Każdy by ten wstęp potraktował w sposób oczywisty, czyli zwyczajnie go pominął. Tymczasem z pozoru niewinna wpadka rozpoczęła komiczną dyskusję, w której to im ktoś mniejsze miał pojęcie, tym chętniej się wypowiadał. Nie pierwszy to już raz ignorancja jest orężem dyskusji w tym kraju, taki mamy klimat, niestety. Ale to nie jest tak, że kiedy John Keating wołał: kapitanie, mój kapitanie, tylko Ania była na wagarach. Jego głos echem odbijal sie od ścian, klasa była pusta. Jedni byli akurat na zbiórce kiboli, inni organizowali protesty rolników, grupa najliczniejsza poszła do kina na Ojca Chrzestnego. Nie chodziło wcale o geniusz Coppoli, raczej byli tam po nauki, jak radzić sobie w dorosłym życiu. Ania wybrała solarium i jak widać, opłaciło się. Scripps Networks International, grupa medialna pokazująca do tej pory, jak strzyc trawę i gotować makaron postanowiła nabrać trochę ogłady i kupiła TVN. Strategia promocji zastosowana przez Wendzikowską musiała zrobić na nich wrażenie.

 

Mówiąc serio, trudno mieć pretensje do Wendzikowskiej za jej ignorancję, tak jak trudno mieć pretensje do zespołu Weekend, że nie pisze symfonii. Jeśli ktoś od dziecka nie odczuwa głodu wiedzy, nie ma potrzeby poznawania otaczjacego go świata, a jego lekturą pozostają  plotkarskie pisemka to nie jego wina. Co innego ci, którzy wybrali ją spośród milionów, wybrali ją tak mogli wtedy najlepiej, tę dziewczynę z białymi zębami na przedzie. Wendzikowska nie miała nic wspólnego z kulturą, dziś w mediach nikt nie ma nic wspólnego z kulturą. Jest TVP Kultura, oglądana przez dwa promile społeczeństwa. Oczekiwanie od panienki, która weszła do szołbiznesu dzięki pokazywaniu swoich wdzięków do pasa w górę, że będzie wiedziała, kim był Grotowski jest niedorzeczne.

Podczas jednego z wywiadów Rusell Crowe rzucił w jej kierunku: wyglądasz tak, że nie musisz zbyt dużo mówić. Coś, co mogło uchodzić za seksistowski komentarz, dziś jest doskonałym podsumowaniem jej zawodowej pozycji, którą  dodatkowo bezbłędnie podsumował nieoceniony Wojciech Mann:

Pani Wendzikowska nie skończyła Szkoły Machulskich, coś tam jedynie liznęła, nie musi więc znać Grotowskiego. Jest osobą jedynie od ploteczek, czerwonych dywanów i ścianek. Jej zadaniem jest wiedzieć, w które drzwi wejść, jak się ustawić i jak zatrzepotać oczami.

Dlatego miałbym do Ani małą prośbę: czy przy okazji następnego wywiadu mogłaby przyznać że nie wie, kim był Kantor, następnie Munk, Has, Kapuściński, Lem czy Konwicki? A już w największej skrytości ducha marzy mi się, żeby nie wiedziała, kim byli Homosapiens, Ścianka czy Homo Twist. Byłoby fantastycznie.

 

 

Tak jak czeka nas orka na ugorze przy czyszczeniu Stajni Augiasza w niemal każdym urzędzie, tak wciąż przed nami kulturowa rewolucja, którą świat zachodni przeżył w latach 60. Dzięki filozofii Balcerowicza żyjemy w kraju kulturowych analfabetów. Zarabianie ma nas przybliżyć do Zachodu, ale jakoś nikt nie zamierza iść w ślady bajecznie bogatych Kataru czy Dubaju, gdzie dochód na głowę mieszkańca jest wprost niewyobrażalny. Dopiero kiedy zrozumiemy, że to nie dzięki pieniądzom Zachód jest godzien naśladowania, Polska zacznie przypominać zdrowy organizm.

 

Sport

 

Tu nie może być zaskoczeń, Rzeszów i Bełchatów to były w zeszłym tygodniu dwie stolice polskiego sportu. Porównywanie ich do naszych piłkarzy – jakie to banalne, ale nie można jednak od tego uciec. Który to już raz jedni okazują się chłopcami do bicia w drugiej lidze europejskiej, podczas gdy inni, ci siatkarscy gladiatorzy biją najlepszych, choć to przecież sport dżentelmenów, niemal jak tenis na Wimbledonie. Spośród 14 turniejów finałowych polskie drużyny znajdowały się w ośmiu, z czego nieprzerwanie od pięciu lat. Nigdy co prawda nie wygrały, jeśli jednak spojrzymy na rozgrywki piłkarskie, żadna drużyna w tym czasie nie rozegrała choćby meczu w fazie grupowej. Oczywiście popularność obu sportów jest nieporónywalna, również siatkówka doczekała się swojego fryzjera, i to na samym szczycie, nie umniejsza to jednak wielkiego sukcesu Skry i Resovii. Złoty medal zeszłorocznych Mistrzostw Świata wciąż wciąż rzuca swój urok.

 

karl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>