Słowianie, czyli o tym co pokazywać

slowiankee

 

- „My, Słowianie” możemy zaoferować światu więcej niż wódkę, rumiane dziewczyny do spróbowania i tanią siłę roboczą. Tu błyskotliwa myśl się urywa, Jaś Kapela, as Krytyki Politycznej uznał, że załączony do tekstu obrazek rozwiewa wszelkie wątpliwości. Ja ciągle zachodzę w głowę, co jest naszą tajną bronią. Mam oczywiście swoje typy, ale nie znalazłem ich w groteskowym przedstawieniu duetu Kapela – Lee.

 

Słynny Donatan dla jednych okazał się moralnym zwycięzcą, powracającym z prestiżowego Eurowizyjnego konkursu z tarczą, dla innych kolejną polską kompromitacją.na festiwalu. Świetna promocja Polski kontra żenujące stręczycielstwo. Jedno jest pewne – na zachodzie jego show odebrane było jako wulgarne i prymitywne i raczej nie powinien liczyć na europejskie tournee. Zresztą może i lepiej, zgraja półnagich wieśniaczek sugerujących „Polska burdelem Europy!” to chyba nie jest najlepsza reklama, jaką możemy sobie wyobrazić. Ale podobny ciężar gatunkowy ma występ drag queen w ludowym stroju z komentarzem: to najlepsze, co możemy dać światu. Jedno jest zwyczajnie prymitywne, drugie tak sophisticated i cool, że aż głupie. I żeby było jasne: jestem jak najdalszy od zabraniania czegokolwiek.

Najgorsze co moglibyśmy zrobić, to śladem słynnego kiedyś politycznego celebryty Kononowicza zakrzyknąć: nie będzie niczego. Protestujące w różnych miejscach kraju katolickie bojówki terrorystyczne to obrazek zdecydowanie najsmutniejszy. Rozdzierają szaty nad przedstawieniem, którego nie widzieli, którego obejrzeć nie zamierzają, do obejrzenia którego nikt ich do tego nie zmusza. Przedstawienie nie odbywało się w kościele, szkole czy w ogóle budynku użyteczności publicznej. To biletowane przedstawienie przeznaczone dla tych, którzy chcą je obejrzeć. Głównym zarzutem rzucanym przez rozentuzjazmowany tłum jest teza o obrażaniu ich Boga. To smutne, jeśli uważają że Bóg, w którego wierzą jest tak małostkowy i głupi, że obraziłby się na sztukę teatralną. Środowiska prawicowe nigdy nie kojarzyły mi się z żelazną logiką. Co to to nie. Ale bujanie w obłokach wielu członków Krytyki, heppenerstwo polityczne Palikota czy oderwane od rzeczywistości postulaty Kongresu Kobiet wcale nie stawiają w roli zwycięzców również lewej strony. O prymitywnym pseudo trybunie ludowym Doniu nie warto nawet wspominać. Krzysztof Varga w jednym z felietonów kilka lat temu pisał o tym, jak marzy mu się wielka, poważna debata na temat polskiej kultury. Dziś, przyglądając się tym gorszącym scenom musi zaliczać facepalm. W Polsce nawet podczas sporów o kulturę jej uczestnikom musi wystawać słoma z butów.

 

Zawsze sądziłem, że autorytetami, postaciami dominującymi w dyskusji publicznej powinni być ci, którzy mają coś mądrego/ważnego do powiedzenia na temat człowieka, świata czy jeszcze czegoś większego. Świetnie, gdy do tego ta mądra treść spotyka się z atrakcyjną formą. Jaś Kapela przekonuje, że nadrzędną wartością jest bycie innym. Facet ubrany w sukienkę to idealny kandydat do mówienia o Polsce. Nieważne, że nie ma nic do powiedzenia. Ważne, że walczymy z najbardziej palącymi problemami Polaków. LGBT level hard wiodącą siłą narodu!

 

Jeśli chcemy pokazać światu Słowian AD 2014, może warto zwrócić uwagę na Twardocha, Masłowską, Ritę Pax czy może przede wszystkim Kapelę. Tę Ze Wsi Warszawa. Patrząc na sprawę bardziej historycznie wspomnienie o Komedzie, Dudziak, Kosińskim, Polańskim  czy Stańce będzie zawsze w dobrym tonie. Kolejne pokolenia kinomanów  na całym świecie zachwycają się filmami Munka, Hasa, Wajdy czy Rybczyńskiego. Doskonałe nazwiska w świecie sztuki mają Abaskanowicz, Hasior, Bałka, Althamer, Hasior, Sasnal, Libera. Mówienie o nich wciąż jednak sprawia trudność, gubią się w tłumie dresiarzy, protestujących katolików, pustych hipsterów i przedstawicieli handlowych w Toyotach Yaris.

 

karl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>