Clapton: When I’m Sixty-Eight.

Eric_Clapton_2010_3_by_JohnnySlowhand

Eric ‘Slowhand’ Clapton kończy dziś 68 lat.  Nie znajdziemy wielu takich, którzy zrobili dla popularyzacji bluesa na świecie więcej niż on. Przez 50 lat kariery zagrał z największymi bluesa, rocka i nie tylko.

Urodził się w 1945 roku w angielskim Ripley. Od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie bluesem, więc wiadomo było, że na 13 urodziny najlepszym prezentem będzie pierwsza gitara. Karierę zaczynał w wieku 18 lat w jednej z najważniejszych kapel rythm’n’bluesowych w kraju, w której swoje kariery rozwijali później Jeff Beck i Jimmy Page – The Yardbirds.Szybko został gitarzystą solowym i jedną z największych gwiazd zafascynowanej bluesem i rock and rollem zza oceanu brytyjskiej sceny. Nagrał on płytę min. z legendą bluesa – Sonnym Boy Wiliamsonem. W 65 roku Clapton odchodzi do grupy Johna Mayalla, a dwa lata później zakłada zespól Cream.  Była to pierwsza supergrupa, której eksperymentalne, ciężkie brzmienie miało znaczący wpływ na powstanie brytyjskiego heavy metalu kilka lat później. W tym czasie Clapton rywalizował z Jimim Hendrixem o miano najlepszego gitarzysty świata. Po rozpadzie Cream dołączył do kolejnej supergrupy – Blind Faith, z którą nagrał jedną płytę. W roku 1970 rozpoczyna karierę solową, która nieprzerwanie trwa do dziś. Nie gra już jak w latach 60’ chicagowskiego, białego bluesa, ale muzykę inspirowaną nagraniami klasycznych, czarnych bluesmanów z lat 30’i 40’. Na kilku płytach z lat 70’ dał również wyraz swojej fascynacji muzyką reggae. W roku 1992 nagrał płytę MTV Unplugged, która dała początek całemu cyklowi. Kilka tygodni temu wydana została najnowsza płyta, Old Sock. Poprzednio  odwiedził on Polskę w 2008 roku, dając koncert na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Już w czerwcu będzie go można ponownie obejrzeć pdczas koncertu w łódzkiej Atlas Arenie.

W jego życiu nie brakowało dramatycznych wydarzeń, nie stronił również Eric od alkoholu i narkotyków. Dalej jednak nagrywa i życzymy mu, aby robił to jak najdłużej!

karl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>