Zmartwychwstanie Winylu.

RSD

Dziś Wielka Sobota, ale nie dajcie się zmylić prostym skojarzeniom. Choć cała rzecz zaiste dotyczy Zmartwychwstania i nie zabraknie z pewnością duchowych uniesień, to prorokiem w tej opowieści jest winyl, a jego świątynią na wieki wieków amen pozostanie sklep płytowy. Bracia i Siostry, oto Record Store Day!

Choć otaczamy się coraz większą liczbą namacalnych gadżetów, nasze życie staje się coraz bardziej wirtualne. Dla pokolenia dzisiejszych kilku- i kilkunastolatków przyjaciele mieszkają na Facebooku, mleko bierze się ze sklepu a muzyka z komputera. Jedyne źródło muzyki, jakie są w stanie sobie wyobrazić to iPad albo iPhone. Na starego dobrego walkmana reagują tak, jak ja na pralkę Frania.

 

 

Najpopularniejszy sklep muzyczny na świecie nazywa się iTunes, muzykę raczej się przeżuwa niż przeżywa, na koncert idzie się po to, żeby zrobić zdjęcie na Instagrama. Na szczęście wciąż można liczyć na zwykły, ludzki snobizm. Po latach lekceważenia, winyl zaliczył wielki powrót. Kiedy już wydawało się, że na zawsze odejdzie do lamusa, nagle cały świat dostrzegł w nim ukryte piękno. Powstrzymał się dosłownie w ostatniej chwili, stojąc ze stertą płyt w ręce nad otwartym koszem na śmieci. Spełnia wszystkie oczekiwania hipsterów – jest niepraktyczny, oldschoolowy i znów jak kiedyś robi wrażenie. Sprzedaż nowych czarnych krążków rośnie w tempie kilkuset procent rocznie, a sklepy z używanymi longplayami, do niedawna zakurzone i pokryte pajęczyną, od kilku lat przeżywają prawdziwy boom. Spora w tym zasługa Szóstki Wspaniałych z Baltimore, którzy w 2007 roku ustanowili Record Store Day, Dzień Sklepu Płytowego. Rok temu nazwałem go Dniem Niepodległości Winylu, bo rzecz dotyczy w dużej mierze niezależnych artystów, wytwórni i sklepów płytowych. Dla każdego kto bądź to z sentymentu bądź zwykłego snobizmu nie wyobraża sobie życia bez swojej kolekcji płyt, kto na hasło „sobotnie zakupy” widzi siebie między półkami ulubionego sklepu muzycznego, kto muzykę przyswaja jedynie w formie całych albumów, nigdy pojedynczych utworów, dla tych wszystkich ten dzień to prawdziwy Dzień Niepodległości. Od plastiku, tandety i zero-jedynkowego zapisu zabijającego cały sens muzyki.

 

Czym tak naprawdę jest Record Store Day? To specjalne wydania płyt, promocyjne ceny i występy gwiazd w lokalnych sklepach. Przy okazji tegorocznej edycji np. Veruca Salt będzie promować swój nowy album grając po raz pierwszy od 19 lat w oryginalnym składzie, REM wydaje limitowany box z obydwoma występami MTV Unplugged, a oficjalnym filmem RSD 2014 będzie „Jaco”, dokument o Jaco Pastoriusie wyprodukowany przez Roberta Trujillo. Wszystkie specjalne wydania z tej okazji okazji tu.

 

A powroty sentymentalne trwają w najlepsze i w zeszłym roku miała miejsce pierwsza edycja Cassette Day. To samo co ze sklepem płytowym, tyko że w tym przypadku świętują ci, którzy zachowali sentyment do starej, dobrej kasety. Sam mam jeszcze pudło z setką staroci.

 

Każda edycja ma swojego ambasadora. W tym roku jest nim Chuck D, ponad trzydzieści lat temu założyciel Public Enemy. To jeden z klasyków hip hopu, w którym płyta winylowa odgrywa szczególną rolę. To od zabawy z gramofonem, budowania breaków i skreczowania rozpoczął się rap.

 

 

Dzień Sklepu Płytowego staje się też coraz bardziej popularny w Polsce. W tym roku tylko na oficjalnej stronie znajdziemy dwanaście adresów.

 

Jeśli już mamy kopiować Amerykę, to Walentynki i Helloween najlepiej zamieńmy na Record Store Day. Będzie mądrzej, ciekawiej i z pożytkiem dla wszystkich. Sklepy płytowe całego świata, łączcie się!

 

karl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>